Yunanistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır veya Kazanılır?

Türk Vatandaşlık Kanunu, Türk vatandaşlarına belirli durumlarda yabancı bir ülkenin vatandaşlığını alarak çift vatandaş olma hakkını tanımaktadır. Aynı hakkı, Yunanistan Vatandaşlık Kanunu tanısa da Yunanistan’dan vatandaşlık alınmasını ilgilendiren birden fazla kanun vardır. Bu kanunlar, Yunanistan’a geliş nedeni, oturma süresi ya da oturma izni durumu gibi çeşitli ölçütlere göre düzenlenmekte ve çeşitlenmektedir. Bazı durumlarda etnik kökenin de etken haline geldiği bu kanunlar, Yunanistan’dan vatandaşlık almak isteyen herkesi yakından ilgilendirmektedir.

Kimler Yunanistan Vatandaşlığına Başvurabilir?

  • Yunanistan’da on sene boyunca çalışma ve oturma iznine sahip olan kimseler, Yunan Yurttaşı olabilmektedir.
  • Yunan yurttaşlarından birisiyle evli olmak Yunanistan vatandaşlığı almak için tek başına yeterli değildir, aynı zamanda evliliğinizin gerçek bir evlilik olduğunu ilgili kurumlara kanıtlamanız gerekir. Eğer evliliğinizin gerçek olduğuna karar verirlerse, vatandaşlık haklarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.
  • Yunanistan’da yaşayan anne ve babaların beş yıllık bir süreç sonunda yeni doğan çocukları otomatik olarak Yunan yurttaşı yapılır.
  • Yunanistan’a yatırım yoluyla vatandaş olmak için 250.000 Euro tutarında bir yatırım yapmak gerekmektedir.
  • Gayrimenkul yoluyla vatandaş olmak için ise 250.000 Euro tutarında bir ev satın almak gerekmektedir. Böyle bir durumda, evin tapusu üstünüze olduğu sürece her 5 yılda bir oturma izniniz yenilenecek ve vatandaşlık işlemlerinizi başlatabileceksiniz.
  • Yunanistan’da yatırım yoluyla ya da gayrimenkul yoluyla vatandaş olmak isteyen başvurucular, 7 yılsonunda vatandaşlık haklarına kavuşmaktadırlar, ayrıca söz konusu gayrimenkuller bu süre içerisinde de kiralanabilmektedir.

Eğitim Yoluyla Yunanistan Vatandaşı Olmak Mümkün Müdür?

İlköğretim ya da orta öğretim okullarını Yunanistan’da okumuş ya da okuyan ve 18 yaşını doldurmamış her çocuk başvurması durumunda Yunan vatandaşı olabilmektedir. Eğitim yaşamının 6 yılını Yunanistan’da geçirmek ve yasal olarak oturma iznine sahip olmak ise bu durumda aranan özelliklerdendir.

Yunanistan Vatandaşlığı Almanın Faydaları Nelerdir?

Yunanistan vatandaşı olan kişiler, Lüxemburg’un Schengen Kasabasında, 1985 yılında imzalanan ve 33 ülkenin üye olduğu Schengen İşbirliğinde, iş yapabilme ya da seyahat edebilme hakkına sahiptir. Aynı zamanda AB Vatandaşı olarak, AB ülkelerinde oturma, çalışma ve seyahat hakkına da sahiptir.

Yunanistan’da Yatırım ya da Gayrimenkul Yoluyla Vatandaş Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Yunanistan Maliye ve Kalkınma Bakanlığının hazırladığı kanuna göre, yabancı vatandaş adayları 250.000 Euro değerinde bir ev almaları ya da yatırım yapmaları durumunda vatandaşlık haklarını kazanacakları bir sürece girmektedir. Bu haktan faydalanmak için sabıka kaydınızın bulunmaması önkoşuldur. Yunanistan’da emlak alanında yatırım yapma arzusunu kanıtlamış yatırımcılara turistik alanda sağlayabilecekleri kalkınma katkıları karşılığında Yunanistan Konsolosluğu tarafından uzun süreli vize verilmektedir.

Başvuru yapan kişinin aynı zamanda geçerli bir sağlık sigortasının bulunması gerekirken AB üyesi olan ülkelerden başvuru yapan kişiler, söz konusu programdan yararlanma hakkına sahip değildir. Bununla birlikte mülk sahibi olan kişilerin, Yunanistan hükümetine karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlar, bir vergi numarasına sahip olmak, yıllık emlak vergisi olan ENFA’yı ödemek, bir kez ödenen E9 bildirim bedelini ödemek ve her yıl ödenen E1 Bildiri bedelini ödemek şeklindedir.

Ayrıca gayrimenkul yoluyla vatandaşlık almanın 250.000 Euro olduğu söylense dahi belirtilen ücret, bazı noktalarda 300.000 Euro olarak geçmektedir. Bunun nedeni ise KDV ve noter ücretlerinin ya da avukat ve evrak işlemleri bedellerinin çeşitli ücretlerle ana ücrete eklenince ödenmesi gereken tutarın 300.000 Euro’ya çıkmasıdır. Son olarak Yunanistan’dan çifte vatandaşlık edinmek isteyen kişilerin, Yunanistan Göçmenlik ve Vatandaşlık Birimi’ne, yatırımları ya da mülk satın alımları sonrasındaki 15 gün içinde başvurmaları gerektiği de adaylar tarafından bilinmesi gerekenler arasındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *